Wpisy gościnne

Wakacje na Sycylii – wymarzone wakacje na najpiękniejszej włoskiej wyspie?

Sycylia – największa wyspa Morza Śródziemnego i jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje we Włoszech. Dzięki stosunkowo dużej powierzchni, na wyspie znajdziemy wiele miejsc różniących się od siebie zarówno krajobrazem jak i zabudową.

Poniżej znajduje się kilka miejsc, które są zdecydowanie najbardziej warte odwiedzenia. 

Stolica i największe miasto Sycylii – Palermo

Palermo – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Wakacje na Sycylii często zaczyna się od wizyty w stanowiącym zdecydowanie największe miasto regionu Palermo. Stanowi stolicę nie tylko gospodarczą, ale i kulturalną oraz turystyczną Włoch . To tutaj znajduje się największe regionalne lotnisko, ale i szereg atrakcji turystycznych. Bogata historia sprawia, że znajdziemy tutaj połączenie wielu różnorodnych stylów w architekturze. Co warto zobaczyć w Palermo? 

  • Palazzo dei Normanni – Pałac Normanów budowany od IX do XII wieku. Warta odwiedzenia jest zwłaszcza bogato zdobiona kaplica. 
  • Wesoła Katedra – nazywana tak ze względu na dość dyskusyjną architekturę. Każda jej część związana jest z innym stylem – od gotyku, poprzez barok, na stylu normandzkim kończąc. Bez względu na odczucia wizytujących, katedra ta jest najważniejszą budowlą normandzką w całym Palermo. Warto odwiedzić jej dach z którego rozpościera się widok na niezwykłą panoramę miasta.
  • Muzeum i teatr marionetek – mało kto wie, że tak Palermo jak i cała Sycylia stanowią jedno z najważniejszych na świecie miejsc związanych z teatrem marionetek. Z tego powodu warto odwiedzić Museo delle Marionette w stolicy wyspy, gdzie nie tylko zapoznamy się z historią tej nietypowej formy sztuki, jak i obejrzymy cały spektakl teatralny. 
  • Miejskie targowiska – najsłynniejsze miejskie targi to Ballaro, Vuucciria oraz Capo. To tam zjecie najlepsze miejscowe sery, warzywa, wędliny i owoce, a także skosztujecie lokalnego wina. To tutaj także bardzo mocno da się odczuć, że Palermo czerpie całymi garściami nie tylko ze swojej włoskiej części historii, ale i arabskiej. 
  • Kalsa – główna imprezowa dzielnica miasta. To tutaj co wieczór setki ludzi bawi się korzystając z uroków miejscowych pubów, barów oraz restauracji. Tym co odróżnia to miejsce od innych popularnych “imprezowni” w Europie jest fakt, że to właśnie na placu, a nie wewnątrz lokali trwa najlepsza zabawa.

Etna – największy aktywny wulkan w Europie

Z czym kojarzy się Sycylia? Oczywiście – Palermo, wino, oliwa, Ojciec Chrzestny oraz Etna. Właśnie ten ostatni punkt to jedno z kluczowych miejsc na mapie słynnej wyspy. Nie ma się czemu dziwić – to największy wciąż aktywny wulkan w Europie. Najwyższy punkt znajduje się 3357 metrów n.p.m. co oznacza, że nie mówimy tu o wycieczce, a o całej wyprawie na którą warto się porządnie przygotować. Przede wszystkim – dobrze jest zadbać o ciepłe ubranie i wygodne buty. Zwykle, na zwiedzanie należy poświęcić od 5-7 godzin. Wszystko jednak wynagradzają niesamowite wrażenia, zwłaszcza surowy, wulkaniczny krajobraz, który sprawia, że można się poczuć jak na obcej planecie.

Syrakuzy – grecka perła w sercu Sycylii

Jak już to było wspominane – wpływ na Sycylię miało wiele kultur. Grecy też mieli swój udział w rozwoju włoskiej wyspy, a jest nim miasto Syrakuzy, które na początku stanowiło część greckiej kolonii. To tutaj na świat przyszedł jeden z najbardziej znanych greckich uczonych – Archimedes. W samym mieście warto zobaczyć: 

  • Pozostałości świątyń greckich bogów
  • Pałac Vermexio – pięknie zdobiona barokowa budowla
  • Muzeum Papirusu – dla entuzjastów piśmiennictwa i jego historii
  • Jaskinia “Ucho Dionizjusza” – głęboka na 65 metrów jaskinia stanowiąca część syrakuzańskich kamieniołomów
  • Mercato di Ortigia – kolorowy, typowo włoski targ na którym spróbujemy dziesiątek lokalnych specjałów, a przede wszystkim zaczerpniemy tego szeroko pojętego, unikalnego klimatu południa Włoch, który tak często widać w filmach. 

Trapani – kąpiele w morzu i stylowe zabytki

Trapani – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Wczasy na Sycylii to nie tylko zwiedzanie zabytków, ale i kąpiele w morzu. Trapani to miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu Sycylii. To co je wyróżnia to piękne, piaszczyste plaże oraz szereg atrakcji związanych ze sportami wodnymi – zarówno tymi czysto rekreacyjnymi, jak i ekstremalnymi. Windsurfing, nurkowanie, rejs jachtem dookoła półwyspu – do wyboru, do koloru. Dodatkowo – pod miastem znajdują się baseny solne, których odwiedzenie niesie za sobą pozytywny wpływ na zdrowie turystów, dzięki wysokiemu poziomowi emisji jodu. Oprócz tego, nie zapominajmy o tym, że jesteśmy we włoskim mieście, zatem mamy tutaj mnóstwo pięknych zabytków, takich jak fontanna Trytona czy katedra św. Wawrzyńca. 

Nieopodal Trapani znajdują się też Wyspy Egadzkie, popularnie zwane Egadami. Stanowią niewielki archipelag na który składa się 5 górzystych wysepek. Otoczone są krystalicznie czystą wodą co z pewnością docenią entuzjaści snorkelingu.

Barokowe skarby Sycylii – Ragusa i Modica

Modica – fot. travelitalia.pl; licencja: shutterstock.com

Wyjątkowo, tym razem dwie miejscowości zostały ujęte w jednym akapicie. Powód jest prozaiczny. Obydwie powinno zwiedzać się “w pakiecie”, a niewielki dystans, który je dzieli (15 km) tylko temu sprzyja. Zarówno Ragusa jak i Modica słyną z cudownej barokowej zabudowy, która stanowi niejako podstawę stylu architektonicznego tych dwóch miast. 

Ragusa leży 520 m n.p.m. co dodatkowo wpływa na walory estetyczne miejscowości. Warte odwiedzenia jest zwłaszcza centrum – wpisane do rejestru UNESCO. Znaleźć tu można piękne katedry, urokliwe restauracje, ale przede wszystkim dziesiątki niezauważalnych na pierwszy rzut oka drobiazgów i smaczków, które zobaczyć da się dopiero po zejściu z głównych ścieżek turystycznych.

Podobnie ma się sprawa z miejscowością Modica. W tym przypadku historia miasteczka sięga bardzo głęboko, bo aż do III wieku p.n.e. Niestety, ogromne trzęsienia ziemi pod koniec XVII wieku zniszczyły większą część ówczesnej zabudowy, ale dzięki temu – aktualnie mamy do czynienia z prawdziwą perłą Baroku. To tutaj również spróbujemy najlepszego w całej Italii kremu pistacjowego oraz lokalnych odmian canelloni czy cornetto. 

Sycylia – turystyczny raj na Morzu Śródziemnym 

Wymienione powyżej miejsca to raptem ułamek tego co Sycylia oferuje odwiedzającym. Wartych odwiedzenia miasteczek jest mnóstwo, w zasadzie każda wioska ukrywa jakąś ciekawostkę, a każda restauracja lokalny specjał, którego nie zjemy nigdzie indziej. Dodatkowo, bogata historia tego regionu sprawia, że mamy tu do czynienia nie tylko z typowo włoskim klimatem, ale znajdzie się też nieco hiszpańskich, arabskich czy greckich. Cóż, planując wakacje na Sycylii trzeba być gotowym na jedno – na wszystko!

Tekst i foto – portal http://www.travelitalia.pl

Pubblicità

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...