Wpisy gościnne

Archeologiczne atrakcje Sycylii

Sycylia to największa wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Jest częścią Włoch i zamieszkuje ją nieco ponad 5 milionów ludzi. Wakacje na Sycylii to doskonały wybór dla miłośników piaszczystych plaż i błękitu morza. To także zabytki liczące kilka tysięcy lat, które przypominają nam o Grekach i Rzymianach tworzących naszą cywilizację.

Poniżej porzedstawiamy listę miejsc które koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się na wczasy na Sycylię.

Ortigia – fot. sycylia.pl

Starożytne ruiny miasta Syrakuzy – to miejscowość składającą się z wyspy Ortygia, pełniącej funkcję starego miasta i nowszej części znajdującej się na półwyspie Maddalena. Miasto zostało założone w VIII wieku p.n.e., stając się jedną z najważniejszych osad starożytnej Grecji. W III wieku p.n.e. trafiło w ręce Rzymian. 

Jedną z części składowych antycznych Syrakuz było Neapolis, będące ośrodkiem kulturalnym, a także administracyjnym. Do czasów współczesnych zachowały się niektóre elementy ówczesnej architektury, które zostały połączone w Park Archeologiczny Neapolis. 

Neapolis – fot. sycylia.pl

Możemy w nim podziwiać: teatr grecki, ołtarz Hierona II oraz dawne kamieniołomy. Architektura miasta to połączenie gotyku z barokiem. Jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Syrakuzach jest rzymski amfiteatr, który jest nie tylko największy na Sycylii, ale też i całych Włoszech. 

Wyspa Ortygia jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych ze względu na swoje wąskie średniowieczne uliczki. Punktem kulminacyjnym wycieczki powinna być katedra, która została zbudowana na pozostałościach świątyni greckiej bogini Ateny.

Valle dei Templi – fot. sycylia.pl

Dolina Świątyń (Valle dei Templ) – to duże stanowisko archeologiczne położone w pobliżu Agrigento na południu Sycylii, składające się ze świątyń doryckich. Chociaż nazwa wskazuje na dolinę, miejsce to w rzeczywistości znajduje się na wzniesieniu. Dolina Świątyń jest obszarem łatwo dostępnym do zwiedzania pieszo dzięki dobrze oznakowanym trasom i ścieżkom. Gdy zostawimy samochód na parkingu głównym przy bramce nr 3, możemy zacząć zwiedzanie od dobrze zachowanej do czasów obecnych Świątyni Junony. Następnie należy kontynuować jazdę główną drogą w kierunku pozostałych świątyń. Warto zwrócić uwagę na kolejną bardzo dobrze zachowaną budowlę, jaką jest Świątynia Concordii. Bilety wstępu do stanowiska archeologicznego wynoszą 10€.

Kamienny ogród – to miasteczko Noto, leżące na zboczu wzgórza Meti na wprost doliny dell’Asinaro. Określenie to nadał miejscowości historyk sztuki Cesare Brandi. Architektura Noto nawiązuje do baroku. Piękno i harmonia miasta znajdują swój początek w tragicznym wydarzeniu z 1693 roku, kiedy miejscowość spustoszyło trzęsienie ziemi. Z żywiołu ocalała tylko Porta Aurea i część wschodnich murów. W 1703 roku Noto zostało odbudowano w odległości 9 km od dawnej lokalizacji.

Wakacje na Sycylii to idealny pomysł na urlop dla ludzi lubiących połączyć spokojny, nieco leniwy wypoczynek na plaży z wycieczkami fakultatywnymi do miejsc tworzących historię. Plaże Sycylii posiadają mnóstwo udogodnień dla rodzin z dziećmi i wiele z nich pozostaje niezatłoczonych nawet w szczycie sezonu turystycznego. Najlepsze miesiące na urlop na Sycylii to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik ze względu na całkiem znośne temperatury, które umożliwiają piesze wędrówki i aktywny wypoczynek na łonie natury.

Tekst i foto – portal http://www.sycylia.pl

Pubblicità

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...